Sunday, February 16, 2014

Sapporo lumefestival

Igal talvel leiab Sapporos aset selline tore üritus nagu Lumefestival. Veebruari alguses ehitatakse kesklinna suur hulk suursuguseid lumeskulptuure ja lumelosse ning nädala jooksul korraldatakse seal igasugu üritusi: kontrertid, suusavõistlused, etendused  ja nii edasi. Tegevust leidub nii lastele kui täiskasvanutele, sest ühe lühikese nädala jooksul muutub Sapporo tõeliseks talvevõlumaaks.
Kui ma festivalist kuulsin, tahtsin loomulikult sellest osa võtta. Kui mitte praegu, siis millal veel? Olin ju ometi Jaapanis ning Hokkaidole reisimiseks ei olnud mul isegi uut viisat vaja. Mõeldud, tehtud! Ostsin piletid ära ning asusin ööbimiskohta otsima. Otsustasin ainult nädalavahetuseks minna, sest see oli iseenesest odavam, kuid see tähendas loomulikult seda, et suurem osa hotellidest ja võõrastemajadest oli juba täis broneeritud. Nojah, eks ma pidin edasi otsima.
Nädalad möödusid kiiresti ja enne kui arugi sain, oli festival peaaegu käes. Kolm päeva enne reisi algust ei olnud mul ikka veel ööbimiskohta. Tõsiselt. Absoluutselt kõik kohad olid kas täis või siis röögatult kallid. Olin juba peaaegu leppinud mõttega, et pean kaks ööd raudteejaamas magama. Viimases hädas kirjutasin Alice’ile – tuttavale, keda kohtasin kaks aastat tagasi Hokkaidol vabatahtliku töö raames. Teadsin, et ta elab Hokkaidol, aga mul polnud õrna aimugi kus täpselt. Küsisin viimases hädas, kas ta tunneb kedagi, kes elab Sapporos ja on nõus mulle öömaja pakkuma ning üllataval kombel sain vastuseks, et Alice ise elab Sapporos ning et võin tema juurde jääda. Suurepärane!
9ndal veebruaril asusin siis koos kahe teise välistudengiga teele. Jõudsime Sapporosse suhteliselt vara – kuskil kaheteistkümne paiku – ning juba rongisõidul lennujaamast linna oli näha, kui ilus on talvine Hokkaido. Sõidu ajal taipasin, et väga suur osa jaapanlastest ei ole lumega just sina peal. Vähemalt need jaapanlased, kes minu läheduses istusid, ei olnud vist kunagi varem lund (vähemalt mitte sellistes kogustes) näinud. Nad imetlesid suurte silmadega äsja alanud lumesadu ning korrutasid üha uuesti ja uuesti, kui hämmastav see kõik oli.
Linna jõudes avastasime, et festival on suurem tõmbenumber, kui olime arvanud. Tänavad olid nii paksult inimesi täis, et ausalt öeldes oli raske ringi liikuda. Igal pool olid helkurvestides festivalitöötajad, kes rahvamasse ühele või teisele poole juhatasid. Ja eemal kõrgus hiiglaslik suusahüppemägi, kus kümneaastased lapsed trikke harjutasid... või õigemini võistlesid. Ma ei tee nalja: õhtujuht tutvustas trikitajaid ükshaaval ning esimene grupp oli 9-11-aastaste oma. Mina, kes ma saan vaevu murdmaasuusatamisega hakkama, vaatasin imestunult, kuidas need pisikesed põnnid järsust nõlvast alla kihutasid ja hüpete ajal saltosid ja piruette tegid. Hämmastav...

Suurem osa Sapporo peatänavast oli nüüd erinevate lumelosside ja skulptuuridega ehitud. Festival on igal aastal teatud teema põhjal üles ehitatud. Sel aastal oli teemaks Aasia: suurem osa lumelosse kujutasid reaalseid ehitisi erinevatest Aasiamaadest: Taist, Malaisiast, Nepalist, Indiast ja nii edasi. Loomulikult oli ka olümpiamängude auks eraldi skulptuur püstitatud. Laste jaoks oli mitu liumäge ning paljud lumeskulptuurid kujutasid tegelasi armastatud multikatest. Loomulikult olid igal pool ka söögiputkad, mis pakkusid kohalikke hõrgutisi ning joogipoolist.

Veetsin tunde fetivali ümbruses ringi jalutades ning imelisi vaateid nautides. Selle aja käigus õnnestus mul näha kohalike popiidolite esinemist, väikest teatritükki ning imepärast valgusetendust. Viimane võttis mind sõnatuks ning kirjeldamise asemel lisan väikese video (jah, kvaliteet on halb ja pilt väriseb kohati, kui mind kergelt müksati, aga vahet pole). Sapporo lumefestival on tõepoolest nõiduslikult kaunis üritus ning esimese õhtu lõpuks olin äärmiselt õnnelik, et olin selle teekonna ette võtnud. Nüüd tuli ainult loota, et ka järgnevad päevad mööduvad sama meeldivalt...

No comments:

Post a Comment